Home
Video per Motrat Musilmane
Grat ne Kur`an
Leter Motres dhe Nenes Muslimane
Foto Islame
Mbulesa Islame
Pse Mbulesa
Mbulesa Mbrojtje e Femres
Kushtet e Hixhabit
Pse ajo nuk deshiron te mbaj Hixhabin
Gruaja jote eshte e gjithe bota per ty
Keshilla Te Vogla Per Motrat Muslimane
Gruaja dhe Familja
Femra ne Perendim
Studentja dhe Profesoreshja
Dita e Kijametit

 Kushtet e Hixhabit

 

 

Falenderimi i takon Allahut, Zotit tė botėrave.

 

Kushtet e hixhabit janė:

 

Sė pari: (duhet tė mbulojė tė gjithė trupin pėrveē asaj qė mund tė duket)

 

Allahu thotė:

 

“O Pejgamber, Thuaji grave tė tua dhe vajzave tė tua dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen.”[El-Ahzab: 59]

 

Ky ajet dėshmon qartė qė ėshtė e obligueshme pėr tė mbuluar tė gjithė bukurinė e gruas dhe zbukurimet e saja dhe tė mos i shfaq asgjė pėrpara njė jo-mehremi pėrvec asaj qė shfaqet joqėllimisht nė tė cilin rast nuk do tė ketė gjynah nėse ato nxitojnė ta mbulojnė.

 

El-Hafiz Ibn Kethir ka thėnė nė tefsirin e tij:

 

"Kjo do tė thotė qė ato duhet tė mos shfaqin asnjė pjesė tė zbukurimeve tė tyre burrave jomehrem pėrvec asaj qė ėshtė e pamundur pėr tu mbuluar.Ibn Masudi ka thėnė: "E tillė ėshtė xhilbabi dhe roba cfarė gratė arabe vishnin njė veshje tė jashtme qė mbulon tė gjithė atė qė gruaja ėshtė duke veshur pėrvec asaj qė duket nga poshtė rrobės sė jashtme.Nuk ka gjynah mbi njė grua pėrsa i pėrket kėsaj sepse ėshtė e pamundur pėr tu mbuluar"

 

Sė dyti: (nuk duhet tė jetė njė veshje e zbukuruar)

 

Allahu thotė:

 

"....dhe mos tė shfaqin zbukurimet e tyre.."[Surah el-Nur: 31].Kuptimi i pėrgjithshėm i kėsaj fraze pėrfshin veshjen e jashtme sepse nėse ėshtė e zbukuruar do tė tėrheq vėmendjen e burrave tek ajo.Ky ėshtė i mbėshtetur nga ajeti nė Surahn Ahzab:

 

"Dhe qėndroni nė shtėpiat tuaja dhe mos shfaqni vetetettuaja si nė kohėn e injorancės".[Surah el-Ahzab: 33]ėshtė gjithashtu i mbėshtetur nga hadithi nė tė cilin profeti salallahu alejhis ua selam ka thėnė: "Ka tre pėr tė cilėt mos mė pyesni njė njeri i cili e lė xhematin nuk i bindet prijėsit tė tij dhe vdes i pabindur;njė femėr ose burrė rob i cili arratiset dhe pastaj vdes dhe njė grua burri i sė cilės ėshtė larguar dhe e ka lėnė me cdo gjė qė ajo ka nevojė dhe pasta ai ėshtė larguar dhe ai e ka zbuluar veten e saj.Mos pyet pėr ta".

 

(I transmetuar nga el-Hakimi, 1/119;Ahmedi 6/19 nga hadithi i Fadalah bint Ubejd.Zingjiri i tij ėshtė sahih dhe ėshtė nė el-Adab el-Mufrad)

 

Sė treti: (duhet tė jetė i trashė dhe jo transparent)

 

-sepse nuk mund tė mbulohet nė mėnyrė korrekte ndryshe.Rrobat transparente e bėjnė njė grua mė tė dėshirueshme dhe tė bukur.Pėėr sa i pėrket kėsaj profeti salallahu alejhis ua selam ka thėnė: "Gjatė ditėve tė fundit tė ummetit tim do tė ketė gra tė cilat janė tė veshura por janė lakurice me dicka mbi kokat e tyre si gungat e deveve.Mallkoni ato sepse ato janė tė mallkuara".Nė njė tjetėr hadith thuhet: "Ata nuk do tė hynė nė Parajsė ose madje nuk do ta ndiejnė as erėn e saj megjithėse era e saj mund tė arrijė njė distancė e atillė dhe kėtillė".

 

(I transmetuar nga Muslimi nga raporti i Ebu Hurejrahs)

 

Ibn Abd el-Barr ka thėnė: "Cfarė profeti salallahu alejhis ua selam nėnkuptojė ishte qė gratė tė cilat veshin rroba tė bėra me materiale tė lehta tė cilat janė tė tejdukshme dhe nuk mbulojnė.Ata janė rroba me emėr dhe jo nė realitet.

 

I transmetuar nga el-Sujuti nė Tanuir el-Haualik 3/103.

 

Sė katėrti: (duhet tė jetė i gjėrė jo i ngushtė qė nxjerr nė pah format e trupit)

 

Qėllimi i veshjes ėshtė pėr tė penguar fitnan dhe kjo mund tė arrihet nėse veshjet janė tė gjėra dhe jo tė ndheshura.Teshat e ngushta madje edhe nėse mbulojnė ngjyrėn e lėkurės ende e pėrshkruajnė madhėsinė dhe formėn e trupit ose njė pjesė tė tij dhe krijojnė njė imazh tė gjallė nė mendjet e burrave.Fitnah ose ftesa pėr nė fitneh qė ekziston ėshtė krejtėsisht e dukshme.Kėshtu rrobat duhet tė jenė tė gjėra.Usamah ibn Zejd ka thėnė: "I Dėrguari i Allahut salallahu alejhis ua selam mė dha njė rrobė egjyptiane tė trashė qė ishte njė nga dhuratat e dhėna nga Duhiat el-Kalbi dhe unė ia dhashė graus time ta veshė.Ai tha: "Pse nuk tė shoh qė e veshėn atė rrobėn egjyptiane?"Unė i thashė "Unė ia dhashė atė gruas time pėr ta veshur".Ai tha"Thuaji asaj tė veshė dicka nėn tė pasi unė frikėsohem se mund tė nxjerrė format e kockave tė saj".[I transmetuar nga el-Dija el-Makdisi nė el-Ahadith el-Mukhtarah, 1/1442 dhe nga Ahmedi dhe el-Bejhaki me njė zingjirė tė mirė]

 

Sė pesti: (nuk duhet tė parfumoset me bakhur ose parfum)

 

Ka shumė hadithe qė e ndalojnė gruan tė parfumoset kur ajo del nga shtėpia e saj.Ne do tė citojmė kėtu disa prej tyre tė cilėt kanė zingjire tė sakta:

 

1.Ebu Musa el-Ashari ka thėnė: "I dėrguai i Allahut salallahu alejhis ua selam ka thėnė: "Cdo grua qė parfumoset e pastaj kalon para njerėzve kėshtu qė ata mund tė ndiejnė erėn e parfumit tė saj ėshtė njė lavire"

 

2.Zejneb el-Thakafijah ka raportuar qė profeti salallahu alejhis ua selam ka thėnė: "Nėse ndokush nga ju (gratė) shkon pėr nė xhami letė mos pėrdorė asnjė parfum".

 

3.Ebu Hurejrah ka thėnė: "I dėrguri i Allahut salallahu alejhis ua selam ka thėnė: Cdo grua e cila ėshtė parfumosur me bakhrur le tė mos vijė tė falet pėr jaci me ne"

 

4.Musa Ibn Jasar ka thėnė qė njė grua ka kaluar pranė Ebu Hurejras dhe era e saj ishte shpėrndarė.Ai ka thėnė: "O robėresha e el-Xhabarit a je duke shkuar nė xhami?Ajo ka thėnė: "PO".Ai ka thėnė: "Dhe ke vėnė parfum pėr kėtė?Ajo ka thėnė: "Po".Ajo ka thėnė: "Kthehu mbrapa dhe laje veten sepse e kam dėgjuar tė dėrguarin e Allahut salallahu alejhis ua selam tė thotė: "Nėse njė grua shkon nė xhami dhe era e saj shpėrndat Allahu nuk do t'ia pranojė asnjė falje derisa ajo tė shkojė nė shtėpi dhe tė lajė veten".

 

Kėto hadithe janė nė aplikim tė pėrgjithashėm.Ashtu si ndalimi pėrfshin parfumimin e trupit gjithashtu pėrfshin edhe parfumin qė aplikohet nė rroba vecanėrisht nė hadithin tretė, ku bakhrur ėshtė pėrmendur sepse parfumi ėshtė i pėrdorur vecanėrisht pėr tė parfumosur rrobat.

 

Arsyeja pėr kėtė ndalesė ėshtė krejt e qartė e cila ėshtė e qartė qė parfumi i gruas mund tė shkatojė provokime dėshirash.Dijetarėt gjithashtu ka pėrfshirė gjėra tė tjera qė tė shmangen nga gratė tė cilat duan tė shkojnė nė xhami tė tilla si rrobat e bukura xhevahiret qė mund tė shihen zbukurime tė tepruara.Shiko Fath el-Bari 2/279.

 

Ibn Dakik el-Id ka thėnė:

 

"Kjo tregon qė ėshtė e ndaluar pėr njė grua e cila dėshiron tė shkojė nė xhami tė parfumoset sepse kjo shkakton provokime nė dėshirat e meshkujve.Kjo ėshtė raportuar nga el-Manaui nė Fejd el-Kadir nė komentimin e hadithit tė parė tė Ebu Hurejrahs tė cituar mė lart.

 

Sė gjashti: (nuk duhet t'i ngjajė rrobave tė burrave)

 

ėshtė raportuar nė hadithe autentike qė njė grua e ilca imiton burrat nė veshjet e tyre ose nė rrugėt e tjera ėshtė e mallkuar.Mėposhtė janė disa hadithe qė ne i dimė:

 

1.Ebu Hurejrah ka thėnė: "I Dėrguari i Allahut salallahu alejhis ua selam e ka mallkuar burrin qė vesh rrobat e grave dhe gruan qė vesh rrobat e burrave".

 

2.Abd Allah Ibn Amėr ka thėnė: "Unė kam dėgjuar tė dėrguarin e Allahut salallahua alejhis ua selam tė thotė: "Ata nuk janė prej nesh, gratė tė cilat imitojnė burrat dhe burrat qė imitojnė gratė".

 

3.Ibn Abbas ka thėnė: "Profeti salallahu alejhis ua selam i ka mallkuar burrat e feminizuar dhe gratė e mashkulluara.Ai ka thėnė: "Nxirrini ato prej shtėpiave".Ai ka thėnė: "Profeti salallahu alejhis ua selam i ka pėrzėnė kėtė dhe kėtė dhe Umari ka pėrzėnė kėtė dhe kėtė".Sipas njė versioni tjetėr: "I dėrguari i Allahut salallahu alejhis ua selam i ka mallkuar burrat qė imitojnė gratė dhe gratė qė i imitojnė ata".

 

4.Abd Allah Ibn Amėr ka thėnė: "I dėrguari i Allahut salallahu alejhis ua selam ka thėnė: "Tre persona nuk do tė hynė nė xhennet dhe Allahu nuk do ti shikojė ata nė ditėn e gjykimit: njė i cili nuk i bindet prindėrve tė tij, njė gruaje qė imiton burrat dhe dujudh (burrė i dobėt qė nuk ndiehet xheloz pėr gruan e tij)".

 

5.Ibn Ebu Malika emri i tė cilit ishte Abd Allah Ibn Ubejdallah ka thėnė: "I ėshtė thėnė Aishah-s radiallahu anhe: "Cfarė ėshtė nėse njė grua vesh sandale burrash?Ajo ka thėnė: "I dėrguari i Allahut salallahu alejhis ua selam i ka mallkuar gratė qė veprojnė si burrat".

 

Kėto hadithe tregojnė qartė qė ėshtė e ndaluar pėr gratė tė imitojnė burrat dhe e kundėrta.Kjo zakonisht pėrfshin veshjen dhe cėshtje tė tjera pėrvec hadithit tė parė tė cituar mė sipėr i cili i referohet veshjes vetėm.

 

Ebu Daudi ka thėnė nė Masail el-Imam Ahmed (faqe 261): "Unė kam dėgjuar Ahmedin se ėshtė pyetur rreth nje burri i cili e vesh robėreshėn e tij me njė xhaketė verore pėr burra.Ai ka thėnė: "MOs e vesh atė me rroba burrash mos e bėj atė tė duket si njė burrė".Ebu Daudi ka thėnė: "Unė i kam thėnė Ahmedit a mund ti jap asaj sandale burrash pėr ti veshur?Ai ka thėnė: "Jo, vecse nėse ajo i pėrdor pėr tė marrė abdes".Unė i kam thėnė: "Cfarė thua pėr bukurinė e saj?Ai ka thėnė: "jo".Unė i thashė a mund ti presė flokėt shkurt?Ai ka thėnė: "Jo".

 

Sė shtati: (nuk duhet ti ngjajė veshjeve tė grave kufare)

 

ėshtė e dėshmuar nė sheriah qė muslimanėt burra dhe gra nuk duhet ti ngjajnė ose ti imtojnė kufarėve me respekt tė adhurimit, festivaleve ose veshjes qė ėshtė vecanėrisht pėr ata.Kjo ėshtė njė princip i rėndėsishėm islam tė cilin nė ditėt tona fatkeqėsisht ėshtė e neglizhuar nga shumė musliman madje edhe nga ata qė kujdesen pėr fenė dhe i thėrrasin tė tjerėt nė fe.Kjo ėshtė ose pėr shkak tė injorancės ndaj fesė sė tyre ose pėr shkak se ata ndjekin dėshirat e tyre ose pėr shkak tė devijimit, tė kombinuar me zakonet moderne dhe imitimit tė kafirve tė Europės.Kjo ėshtė njė nga shkaqet e muslimanėve dhe dobėsisė e cila i aftėson tė huaj pėr ti pushtuar dhe kolonizuar ata."...Me tė vėrtetė, Allahu nuk do ta ndryshojė gjendjen e njė populli pėrderisa ata nuk ndryshojnė vetveten e tyre..."[Surah Er-Rad: 11]

 

Duhet tė dihet qė ka shumė fakte tė sakta pėr kėto principe tė rėndėsishme tė Kur'ani dhe Sunnetit dhe qė fakti nė Kur'an ėshtė i pėrforcuar nga Sunneti sic ėshtė gjithmone rasti.

 

Sė teti: (nuk duhet tė jetė njė veshje fame dhe mendjemadhėsie)

 

Ibn Umar radiallahu anhu ka thėnė: "I dėrguari i Allahut salallahu alejhis ua selam ka thėnė: "Kushdo qė vesh nje veshje fame dhe mendjemadhėsie nė kėtė botė, Allahu do ta veshė atė mė njė veshje poshtėrimi nė ditėn e gjykimit, pastaj Ai ta bėjė zjarrin pėr ta djegur atė".

 

Marrė nga: "Hixhab el-Marah el-Muslimah (faqe 54-67)"

 

Pėrktheu: (Ammar) Ardit Kraja

 

 

Pregaditi: muxhahidi