Home
Video per Motrat Musilmane
Grat ne Kur`an
Leter Motres dhe Nenes Muslimane
Foto Islame
Mbulesa Islame
Pse Mbulesa
Mbulesa Mbrojtje e Femres
Kushtet e Hixhabit
Pse ajo nuk deshiron te mbaj Hixhabin
Gruaja jote eshte e gjithe bota per ty
Keshilla Te Vogla Per Motrat Muslimane
Gruaja dhe Familja
Femra ne Perendim
Studentja dhe Profesoreshja
Dita e Kijametit

         Kėshilla tė vogla pėr njė kurim tė madh

       motrave muslimane me dashuri e respekt...

 

Merr rrėnjėt e pėrrulėsisė me gjethet e durimit dhe farat e modestisė e tė devotshmerisė. Shto lulet e pendimit dhe tė bindjes. Tėrė kėtė hidhe nė njė enė tė virtytit. Ndiz zjarrin e dashurisė sė Allahut duke i zbatuar praktikat me ēka jemi urdhėruar (porositur) deri nė shfaqjen e urtėsisė. Derdhe kėtė ēaj tė urtėsisė nė njė gotė tė sinqeritetit. ?mbėlsoje tė tėrėn me mjaltin e takimit me Allahun nė ditėn e Ringjalljes, dhe ti do tė vėrresh se ky ēaj do t’i largojė tė gjitha sėmundjet qė ndodhen mbi tokė».

 

E dashura motėr ! Pėr tė gjitha rastet dhe nė ēdo kohė, qė bukuria yte tė jetė sa mė e madhe:

 

Vė penelatėn e sinqeritetit nė buzėt tua, ato do tė jenė pafundėsisht mė tė bukura:

 

Pėrdore pendimin si pastrues tė ēdo mėkati, qė kishe pėr t’u ankuar.

 

Mbroj flokėt tua me mbulesėn qė do tė mbronte nga shikimet e zjarrta tė tė huajve.

 

Tė gjitha kėto pajisje tė mrekullueshme ti do tė mund t’i gjesh vetėm nė «dyqanin» e Islamit, pėrfito pra nga ky rast dhe nxito t’i fitosh!

 

Pėr buzė tėrheqėse, pėrdor fjalėt mė tė buta.

 

Pėr sy tė bukur, kėrko tė mirėn nė rrethin tuaj.

 

Pėr njė fytyrė tė pėrhjekur, ndaje ushqimin tėnd me tė varfėrin.

 

Pėr flokė tė mėndafshtė, lere fėmiun qė t’i pėrshkojė ato me gishtėrinnjt e vet njė ose dy herė nė ditė.

 

Pėr drejtėpeshim, ecni me bindjen se nuk ecni kurrė vetėm.

 

Familja dhe miqtė duhet tė trajtohen me kujdesin mė tė madh dhe me shumė dashuri; Kurrė mos pėrzini jashtė kėdoqoftė.

 

Kujtohuni, nėse kini nevojė pėr njė dorė ndihmėse, ju do ta gjeni ate nė anėn e skajshme tė krahut tuaj. Gjatė plakjes, do tė hetoni se ju kini dy duar, njerėn pėr t’u ndihmuar, tjetrėn pėr t’i ndihmuar tė tjerėt.

 

Bukuria e njė femre nuk qėndron nė veshjen qė mban ajo, as nė dukjen fizike tė saj e as nė mėnyrėn e tė krehurit tė flokėve. Bukuria e njė femre duhet tė shihet nė sytė e saj, sepse, ajo ėshtė derė e zemrės, vendqėndrimi dashurisė.

 

Bukuria e njėmendtė e njė femre pasqyrohet pėrmes shpirtit saj. Kjo ėshtė ngrohtėsia qė e jep me dashuri, pasioni qė e tregon.