Home
Video per Motrat Musilmane
Grat ne Kur`an
Leter Motres dhe Nenes Muslimane
Foto Islame
Mbulesa Islame
Pse Mbulesa
Mbulesa Mbrojtje e Femres
Kushtet e Hixhabit
Pse ajo nuk deshiron te mbaj Hixhabin
Gruaja jote eshte e gjithe bota per ty
Keshilla Te Vogla Per Motrat Muslimane
Gruaja dhe Familja
Femra ne Perendim
Studentja dhe Profesoreshja
Dita e Kijametit

Pse ajo nuk dėshiron tė mbaj Hixhabin !

 

 

“Jam lodhur”

“E lodhur nga?”

“Nga tė gjithė kėta njerėz qė mė gjykojnė.”

Kush tė gjykoj?”

Po ja ajo grua , gjithmonė sa herė bisedoj

me tė, mė thotė tė mbaj hixhabin.”

“Oh, hixhabi dhe muzika ! Nėna e tė gjitha temave!”

Po! Ndėgjoj muzikė dhe nuk e praktikoj hixhabin…haha!”

“Ndoshta vetėm tė ka kėshilluar.”

“Nuk mė duhet kėshilla e saj. E njoh fenė time. A nuk mund t'i shikoj punėt e saj ?”

“Ndoshta e ke keqkuptuar. Ajo vetėm se ka dashur tė jetė e mirė ndaj teje.”

“Mos hyrja nė punėt e mia kjo do tė ishte e mirė...”

 

 

 

 

 

“Por ėshtė detyrė e saj tė inkurajoj tė bėsh njė punė tė mirė.”

“Besomė. Kjo nuk ishte inkurajim. Dhe ēka mendon me ‘mirė’?”

“Shiko, tė mbash hixhabin ėshtė njė gjė e mirė pėr tė bėrė.”

Kush thotė?”

“Ėshtė nė Kur’an apo jo?”

Po. Mė citoj diēka .”

“Ajo pėrmendi Surėn Nur, dhe ajete tjera nė Kur’an .”

Po, Por nuk ėshtė ndonjė mėkat I madhė. Tė ju ndihmosh njerzėve dhe tė lutesh ėshtė me rėndėsishme”

“ E vėrtetė, Por gjėrat e mėdha fillojnė nga ato tė voglat.”

“Ėshtė njė argument I mirė, por si vishesh nuk ėshtė e rėndėsishme. Mė e rėndėsishme tė kesh njė zemėr tė mirė dhe te shėndetshme.”

“Si vishesh nuk ėshtė e rėndėsishme?”

Po, ashtu ėshtė.”

“Atėherė pėrse e humb njė orė ēdo mėngjes duke u rregulluar para pasqyrės?”

“Si mendon?”

“Shpenzon tė holla nė kozmetikė, duke mos pėrmendur kohėn qe e harxhon duke rregulluar flokėt dhe trupin.”

“Dhe?”

“Dhe, forma e juaj e jashtme ėshtė e rėndėsishme.”

“Jo. Unė thash tė mbash hixhabin nė islam nuk ėshtė e rėndėsishme aq.”

“Nėse nuk ėshte gjė e rėndėsishme , atėherė pse pėrmendet nė Kur’an?”

“E di, nuk mund tė pėrcjell ēdo gjė qė ėshtė nė Kur’an.”

“Mendon Allahu tė thot tė bėsh diē, ti nuk I nėnshtrohesh dhe ėshtė nė rregull?”

“Po.Allahu ėshtė falės”

“Allahu ėshtė falės pėr ata tė cilėt pendohen dhe nuk I pėrsėritin gabimet .”

“Thotė kush?”

“Thotė I njėjti libėr qė flet edhe pėr mbulesen.”

“Por nuk e dua Hixhabin mė i kufizon liritė e mia.”

“Por losioni, tė kuq buzėsh ngjyrat pėr vetulla dhe qerpikė tė bėjnė tė lirshėm! Dosido si ėshtė definicioni I juaj pėr Lirinė?”

“Liria ėshtė diēka qė bėn cka dėshiron.”

“Jo. Liria ėshtė tė bėsh gjėnė e drejtė, jo tė bėjmė cka dėshirojmė ne.”

“Shiko! Kam parė shumė vajza qė nuk mbajnė hixhabin por kan zemėr tė mirė , dhe kam parė vajza me hixhab por nuk kan zemėr tė mirė.”

“Dhe cfarė? Ka njerėz qė janė tė mirė por janė alkoolist. Duhet tė jemi tė gjithė alkoolist? Ke dhėnė njė argument tė marrė.”

“Nuk dua tė jem njė ekstremiste apo fanatike . Jam nė rregull nė mėnyrėn pa hihxab.”

“Pra jeni njė fanatike laike. Njė ekstremiste duke mos ju nėnshtruar Allahut ”

“Nuk mė kupton, Nėse e mbaj hixhabin kush do tė mė marrė pėr grua?!”

“Pra gjithė kėto vajza me hixhab asnjėherė nuk martohen?!”

“Nė rregull! Si thua nėsė unė martohem por Burrit tim nuk I pėlqen Hixhabi?Dhe dėshiron ta hjek”

“Si thua pra nėse Burri tė kėrkon tė plaēkitėsh bankėn me tė?!”

“Kjo ėshtė e pa vend, Plaēkitja e bankės ėshtė krim.”

“Mosnėnshtrimi ndaj Krijuesit nuk ėshtė krim?”

Kush do tė mė punėsoj?”

“Njė Kompani qė ka respekt ndaj teje ashtu si je.”

“Jo pas 11 Shtatorit”

Po . Pas 11 Shtatorit. E njihni Hananėn e cila sapo hyri nė shkollėn e mjekėsise? Dhe kjo tjetra si e kishte emrin ajo e cila mban gjithmonė mbulesėn e bardhė….mmmm…“

“Jasmina?”

Po. Jasmina. Ajo sa diplomoi dhe tash po hyn pėr doktoraturė.”

“Pse e redukon fenė nė njė pjesė te veshjės?”

“Pse e redukon natyrėn femėrore si shėrim nėpėrmjet ngjyrave buzėsh?”

“Nuk u pėrgjigjėt nė pyetjen time.”

“Nė fakt, U pėrgjigja. Hixhabi nuk ėshtė vetėm njė copėz e veshjes . Ėshtė njė nėnshtrim ndaj Allahut nė ambiente nė mjedise tė vėshtira . Ėshtė njė guxim, Besim nė akcion , dhe njė nė feminizėm I vėrtet. Por bluza juaj e shkurtuar, pantollonat e ngushtuar…”

“Kjo quhet ‘Modė’ ‘fashion‘, jeton nė shpellė apo? Para se gjithash, hixhabi ėshtė zbuluar nga njeriu I cili dėshiron tė kontrolloj gruan .

“Njėmend? Nuk e kam ditur se mashkulli mund tė kontrolloj femrėn me hixhab.”

Po. Pėr kėtė edhe ėshtė.”

“Dhe ēka thua per gratė qe tentojne qė burrat e tyre tė ja lejojnė hixhabin? Dhe gratė qė janė tė kėrcėnuara nga mashkulli qė tė largojnė hixhabin?Si thua pėr kėtė ?”

“Shiko, kjo ėshtė njė tjetėr gjė.”

“Ku ėshtė dallimi? Gruaja e cila tė tha tė mbash hixhabin …Ajo ishte grua , apo jo?”

“Ishte , por…”

“Por modelet tė cilat janė tė dizajnuara dhe tė reklamuara nga koorporatat e dominuara nga meshkujt ato tė japin lirinė? Mashkulli nuk ka kontrollė pėr tė ekspozuar gruan pėr komoditet?! Mė jep pakėz pushim!”

“Prit mė lė tė mbaroj , Isha duke thėnė…”

“Duke thėnė ēka? Mendon se burri e kontrollon gruan me hixhab?”

Po.”

“Nė veēanti si?”

“Duke I thėnė gruas se ēka duhet veshur dhe mbajtur, ekspozim!”

“Televizioni.Revistat dhe gjėrat e tjera nuk tė tregojnė se si tė vishesh qė tė jesh mė aktraktive?”

Normal, ėshtė modė.”

“Nuk ėshtė kjo kontrollė ? Tė nxisin tė vishesh atė qė ata dėshirojne?

Qetėsi

“Jo vetėm duke tė kontrolluar ty por edhe tregun.”

“Si mendon?”

“Mendoj, tė ėshtė thėnė tė dukesh e dobėt dhe anoreks (pa oreks) mu si ajo vasha nė faqen e parė tė revistės, nga mashkulli qė I dizajnon kėto revista dhe I shet kėto produkte

“Nuk e kuptoj. Cfarė lidhje ka hixhabi me produkte?.”

“Me ēdo gjė ka tė bėj . Nuk e sheh? Hixhabi ėshtė njė kėrcėnim pėr konsumim , Gruaja e cila shpenzon miliarda dollar tė duket e dobėt dhe tė jeton nga standardet e dizajnuara tė modes, dhe kėtu nė islam, ku thuhet tė hudhėsh tė gjitha ato sende tė pakuptimta dhe tė fokusohesh nė shpirtin, jo nė shikimin tėnd dhe tė mos brengosėsh se si mendon mashkulii pėr pamjen tuaj “

“Sikur unė nuk duhet tė blej hixhabin? Apo nuk ėshtė hixhabi produkt?”

Po, ėshtė. Ėshtė njė produkt I cili tė liron nga konzumimi I dominuar mashkullor.”

“Ndal me udhėzimet e juaja ! NUK DO TĖ MBAJ HIXHABIN! Ėshtė I vėshtirė, I vjetėruar, dhe totalisht I papėrshtatshėm pėr kėtė shoqėri …. Veē kėsaj , Kam vetėm 20 vjet dhe jam e re pėr tė mbajtur hixhabin!”

“Mirė . I thua zotit tėnd kur do tė e takosh nė ditėn e gjykimit,”

“Mirė.”

“Mirė.”

Qetėsi

“Mbylle dhe nuk dua tė ndėgjoj mė pėr hixhabin,nikabin, shmixhabin ,punxhabin!”

Qetėsi.

E Vėshtronte pasqyrėn, e lodhur duke u argumentuar me vetvehtėn tėrė kohėn me mjaft sukses ajo ia doli tė I ndal zėrat nė kokėn e saj , me opinionet e saj triumfale ne ēėshtjen e fitores , dhe vendimi final I pranuar nga shoqėria , e refuzuar nga besimi: Po pėr tė mbledhur flokėt jo nė hixhab.

Sura Jasin ajeti 91 : Ti tani beson, ndėrsa ma parė kundėrshtove dhe ishe njėri prej shkatėrruesve! 10/91

 

 

Subhana'Allah!!!

 

pregaditi: muxhahidi